Lida ve Hormonlar

Lida ve Hormonlar

LİDA KULLANIMI HORMONLARI ETKİLER Mİ?

Araştırmaları sonucunda araştırmacılar, bir kişinin günlük yaşamlarındaki çeşitli sorunları (sosyal ilişkiler, iş ile ilişkili hormonlarla ilgili problemler, yeme bozuklukları, vb.) Çözmek için egzersizleri yardımcı bir mekanizma olarak kullandığını öne sürdü.

 

Kapsül kullanımını etkileyen fizyolojik faktörler arasındaki ilişkiyi açıklamak için üç hipotez önerilmiştir: egzersizin neden olduğu sempatik sinir sisteminin uyarılması, endojen opiat hipotezi ve endorfin hipotezi. Thompson ve Blunton, egzersiz bağımlılığını bir bağımlılık süreci olarak tanımladılar. “Sempatik hormonal uyarılma yolu” olarak adlandırılan bir hipoteze göre Kullanmac hipotezi, Lida diyet haplarının kullanımı, bazal metabolizma oranında bir artışa ve sonuç olarak adrenalin ve norepinefrin gibi katekolamin hormonlarının salınmasına toleransa yol açar.

 Sinir Sistemine Etkisi

Araştırmacılara göre, katekolaminler sempatik sinir sisteminin kurşun kullanımına tepkisinde anahtar bileşenlerdir ve fiziksel aktivite sırasında fizyolojik uyarımdan da sorumludurlar. Hipoteze göre, artan bir durum metabolik hızı arttırır, bu da adrenalin ve norepinefrin sekresyonunda bir azalmaya yol açar.

 

Bu, uyarılmada azalmaya ve uyuşukluk veya yorgunluğun artmasına neden olur. Bu durumla başa çıkmak için, kullanımdan önce stimülasyona yakın bir stimülasyon seviyesi, yani fiziksel aktivitenin yoğunluğunda bir artış gereklidir.

 Egzersiz Yaparken

Egzersiz sırasında vücutta hormon salgısında bir artış olduğu bilinmektedir. Artan enerji seviyeleri, katekolaminler ve artan uyarılma seviyeleri fiziksel aktiviteden sonra normale döner, bu da bir kişiyi tekrar egzersiz yapmaya teşvik eder. Bu hipotez, maddeye bağlı olarak üç fazlı karşılıklı bağımlılık modeline benzer: ilacı almaktan kaynaklanan yüksek hassasiyet, ilaç geçtiğinde tolerans ve yoksunluk sendromunun sonraki etkisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.