Yetişkinlerde Lida Kullanımı

Lida Kullanımı

YETİŞKİN KİŞİLERİN LİDA KULLANIMI

Bebek anneden yeterince demir alarak doğar. Kaslar, karaciğer ve dalak da yeterli demir deposuna sahiptir. Bebek önceden doğarsa, anneden yeterince demir almadan doğar. Süt birçok besin açısından zengin olmasına rağmen, demir bakımından düşüktür. Bu durumda demir, süt anemisinin günlük ihtiyaçlarını karşılayamaz. Bebek yeterli demir dükkanıyla doğarsa, 34 aya kadar sürebilir. Bebeğin 4 ay sonra anneden aldığı kırmızı kan hücreleri yaşlanma ile harap olduğunda, içerdikleri demir de mağazalarda toplanır ve bebek de faydalanır. Obezite çocuklukta başlayan bir hastalık olabilir. Ancak Lida‘yı bebeklere ve çocuklara vermek pratik değildir. Kilo kaybı için Lida‘nın yetişkinlerde kullanımı çok gereklidir.

Demir Eksikliği

Bu şekilde, sütle beslenen düşük demir içeriğine rağmen, bu demirin durumunu kullanarak bir yaşına kadar başarılı olur. Çocuk 3 ay sonra demir açısından zengin bitkisel gıdalar verilerek uyarılmazsa, çocukta bir yaşında demir eksikliği anemisi görülebilir. Buna süt anemisi diyoruz.

Bebeklerine daha fazla demir veren annelerde veya sıklıkla doğum yapan annelerde görülür. Bir anne aslında demir açısından zengin gıdalar yemiyorsa, anemi daha ilerlemiş olabilir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında Lida zayıflama hapının kullanımı tartışmalıdır. Anneler doğum sırasında kan kaybettikçe, her anne az ya da çok anemiden muzdariptir. Böyle bir anemide, kırmızı kan hücrelerinin sayısı ve içlerinde hemoglobin dediğimiz demir maddesi çok düşüktür. Çarpıntı ve nefes darlığı hissedebilirsiniz. Renkler soluk, soluk yeşilimsi. Solgunluk gözlerde daha belirgindir.

Şikayetler

Dilin ince tüyleri kesildi ve dil azaldı. Dökülme belirli yerlerde meydana gelirse, dil bir haritaya dönüşür, renk kırmızı ve ateşli kırmızı bazen soluk kırmızı olur. Çatlaklar var. Cam kadar düz, cilalı. Hasta yemek yerken dilde ağrı ve yanmadan şikayetçidir. Üst ve alt dudakların birleştiği yerde ağızda ölçeklenme, kızarıklık, çatlama ve iltihaplanma vardır. Bu şekilde bademcikler, boğaz, hatta yemek borusunda doku bozuklukları. Hasta yiyecekleri yuttuğunda, sanki bademcik iltihabı varmış gibi boğazda ağrı hisseder. Aynı rahatsızlıklar midede de görülür. Midede sindirim asidi ve mayalar neredeyse hiç kimseye indirgenmez, sağır ve yemeklerden sonra şişkinlikten şikayet ederler.Buradan yola çıkarak hamile ve emziren bayanların Lida kullanımı sakıncalı ve yasaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.